سخن روز :

ز گهواره تا گور دانش بجوی

ز گهو5454 اره تا گور دانش بجویآخرین های گالری عکس
ارسال شده در ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

در سال ۱۹۸۷ سازمان غذا و دارو کاربرد لیزر را برای جراحی‌های دهان تایید کرد و در سال ۱۹۹۷ انجام لیزر در درمان پوسیدگی دندانی تایید شد. لیزر دندانی جهت انجام مراحل جراحی در ناحیه حفره دهان شامل برداشتن فرنوم لب، برداشتن لثه، برداشتن تومورهای کوچک مخاطی و ضایعات دیگر در مطب و بدون خونریزی صورت می‌گیرد با لیزر لایه‌های نازک پوسیدگی دندان بدون ناراحتی برداشته می‌شود و بندرت نیاز به بی حسی است.

لیزر یکسری مزایا دارد که عبارتند از کار با کیفیت بالاتر، محیط کاملا تمیز، روش دقیق، انجام عملیات سریع، خونریزی، تورم و احتمال عفونت و استفاده از آنتی بیوتیک کمتر می‌شود.

لیزر دندانی کمتر دردناک است و نیاز به بی‌حسی را به حداقل می‌رساند، بهبود زخم بهتر صورت می‌گیرد و جای زخم خیلی کم باقی می‌گذارد. از آنجایی که لیزر یک وسیله بدون تماس است، ایجاد لرزش و صدا ندارد. لیزر با کاهش تعداد باکتری‌ها امکان استریل ساختن محیط را افزایش می‌دهد.

لیزر باعث بسته شدن مجاری عاجی شده و حساسیت دندان به سرما و گرما را کاهش می‌دهد. یکی دیگر از کارهای لیزر توانایی در تحریک بازسازی عصب است و در مواردی که بی‌حسی ناحیه فک پایین در اثر کشیدن دندان عقل یا برداشتن ضایعات وسیع استخوان فک به‌وجود می‌آید با لیزر می‌توان عصب آسیب دیده را تحریک کرد تا حس ناحیه مجددا برگردد.

از لیزر جهت سفید کردن دندان نیز استفاده می‌شود. لیزر در درمان دردهای مفصل جمجمه ای- فکی نیز موثر است. لیزر اضطراب بیمار را کم می‌کند. در هنگام برداشتن پوسیدگی بافت زیادی از دندان برداشته نمی‌شود. البته لیزر یکسری معایب هم دارد.
متاسفانه بیشتر اعمال دندانپزشکی با لیزر درمان نمی‌شوند. لیزر نمی‌تواند ترمیم‌های شکسته قدیمی را بردارد. پوسیدگی‌های خیلی عمیق را نمی‌توان با لیزر برداشت. انجام اعمال درمان ریشه میسر نمی‌باشد.
در پوسیدگی‌های بین دندانی نمی‌توان از آن استفاده کرد. استفاده از بی‌حسی کاملا حذف نمی‌شود. جهت انجام روکش و بریج نمی‌توان از آن استفاده کرد. حتی بعد از برداشتن پوسیدگی با لیزر پس از ترمیم، بلندی دندان را نمی‌توان با لیزر اصلاح کرد و نیاز به روش‌های معمول و استفاده از توربین دندانپزشکی است.
طول موج های بکار رفته در دندانپزشکی
. سه نوع لیزر در دندان پزشکی استفاده می شود : لیزر Carbon dioxide CO2 ، لیزر اربیوم ، لیزر دیود.

کاربرد لیزر در دندان پزشکی اطفال

لیزری که در کودکان استفاده می شود به علت تحرک کودک باید بسیار ایمن باشد لیزر Nd:YAG ایمن بود اما تنها بر بافت نرم موثر بود. با معرفی و تکامل لیزر های خانواده اربیوم دندان پزشکان اطفال لیزر موثر و ایمن در درمان ضایعات بافت نرم و سخت حفره دهان یافتند که خصوصیات آن شامل عمق نفوذ کم ، عدم صدمه حرارتی ، و خصوصیات انعکاسی کم است.
لیزر اربیوم بدون نیاز به بی حسی موضعی یا آرامبخشی برای درمان انکیلوگلوسیا، و یا فرنوم high pull که در تغذیه نوزاد اختلال ایجاد می کند استفاده می شود و بلافاصله پس از درمان شیر دهی به کودک میتواند آغاز شود. این لیزر در فیشور سیلانت هم استفاده می شود و سطح مینایی که با لیزر اربیوم درمان شود دارای خصوصیات مشابه با مینای اچ شده با اسید است.

هزینه لیزر بسیار بالاست به طور مختصر بایستی گفت حدود ۹۰ درصد اعمال دندانپزشکی با لیزرهای امروزی قابل انجام نیست. اصولا در استفاده از تکنولوژی دندانی جدید که جای روش‌های امتحان شده و رایج را می‌گیرند بایستی با احتیاط بیشتری برخورد شود. به طور کلی دید مثبت جامعه نسبت به لیزر و کاربرد آن ارزش فراوانی در استفاده از این روش در درمان های نوین دارد. استفاده از این تکنولوژی باعث کاهش ترس و اضطراب ناشی از وسایل چرخنده ، کاهش سر و صدای توربین ، عدم نیاز به تزریق بی حسی ، کاهش زمان کار و درد و خونریزی کمتر می شود.
اما آنچه مهم است آماده کردن یک تیم کار آزموده در کنار تجربه کاری از مهمترین لوازم بهره وری مناسب از فناوری لیزر در کار های کلینیکی است.
پاسخ دادن